Dlaczego liczy się jakość przekazywanych darów?

Na wstępie podkreślamy, że piszemy jako wolontariat w zamojskim schronisku. W innych placówkach mogą być zupełnie inne warunki i różne potrzeby ?

Nieustannie powtarzamy, że liczy się jakość, a nie ilość karmy i przysmaków, które chcesz przekazać dla schroniska. Spotykamy się często z niezrozumieniem, a nawet oburzeniem. Poniżej wyjaśniamy dlaczego nie warto kierować się ilością. Przeczytaj ten wpis uważnie!

niewielki staruszek Franio – jeden z podopiecznych dodatkowo dokarmiany karmą z witaminami – czeka w schronisku na swój nowy dom

KILKA INFORMACJI ZWIĄZANYCH Z ŻYWIENIEM PSÓW I KOTÓW W ZAMOJSKIM SCHRONISKU:

❗w zamojskim schronisku zwierzęta nie głodują. Mimo tego, że część z nich tak wygląda;

❗zwierzaki trafiają do placówki w różnym stanie fizycznym i zdrowotnym. Bardzo często są to czworonogi zabierane bezpośrednio z ulicy, po wielu dniach życia w bezdomności;

❗pobyt w schronisku jest dla zwierząt zazwyczaj bardzo stresujący, nie tylko na początku;

❗każdy podopieczny schroniska z zasady musi być poddany zabiegowi kastracji;

❗psy w schronisku przebywają w nieogrzewanych boksach, również w zimie;

❗koty schroniskowe, tak jak i twoje domowe koty bywają bardzo wybredne, bez względu na odczuwany głód;

❗zwierzęta w schronisku chorują, tak samo jak twoje, mające najlepszą opiekę.

Wszystko powyższe sprawia, że przekazywanie jak największej ilości pożywienia bez względu na jego jakość, to nie pomoc. Nie widzisz związku? Czytaj dalej.

WPŁYW JAKOŚCI KARMY NA ZWIERZAKI:

Nie rzadko do schroniska trafiają czworonogi w kiepskim stanie ogólnym lub wręcz wymagające leczenia. Dobrej jakości jedzenie ułatwia powrót do zdrowia!

Zwierzaki w schronisku są zestresowane. Często powoduje to biegunki i problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Dobry skład oznacza zwykle pokarm delikatniejszy dla przewodu pokarmowego i więcej wartości odżywczych!

Podopieczni schroniska poddawani są zabiegom weterynaryjnym, takim jak np. obowiązkowa kastracja. Lepszej jakości pożywienie pomaga w dojściu do pełni sił po narkozie!

Psy mieszkające w schronisku przebywają cały rok na zewnątrz, bez względu na ich wielkość i długość sierści. Odpowiednia masa ciała jest wyjątkowo ważna, szczególnie w czasie zimy. Karma ze słabym składem często powoduje biegunki, co znacząco utrudnia zachowanie prawidłowej sylwetki!

Kto kocha koty ten wie, że potrafią być wyjątkowo wybrednymi smakoszami. Schroniskowe mruczki zazwyczaj nie chcą jeść jedzenia słabszej jakości. Nawet wtedy, gdy są bardzo głodne!

JAK DOBRZE POMAGAĆ SCHRONISKOWYM PODOPIECZNYM?

❗Lepiej kupić jedną puszkę lepszej jakości mokrej karmy (np. Dolina Noteci), niż całą zgrzewkę gorszej;

❗Lepiej kupić jedno malutkie opakowanie naturalnych gryzaków (np. suszone uszy wieprzowe lub suszone mięso), niż wielkie pudełko ciasteczek z marketu;

❗Lepiej kupić jedno opakowanie witamin w płynie, niż wielki worek słabej suchej karmy, która ma mało wartościowych składników.

? Pamiętaj, że każde nawet najmniejsze opakowanie, to wielka pomoc. Nie idź na ilość ? Podaruj mniej, ale dobrej jakości ?

JAK I GDZIE ZNALEŹĆ DOBRĄ KARMĘ I PRZYSMAKI?

Przede wszystkim kieruj się zawartością mięsa – powinno być go jak najwięcej! Karma, w której lista składników zaczyna się od zbóż lub takich produktów jak ziemniaki i ryż, często ma zawartość nie dostosowaną do potrzeb psów i kotów. Produkty pochodzenia zwierzęcego zdecydowanie powinny znacząco przeważać wśród składników! Najlepsze przysmaki w składzie mają niemal wyłącznie mięso, np. suszone filety z kurczaka.

Co istotne dobrej jakości karmę i przysmaki kupisz nie tylko w sklepie zoologicznym i u weterynarza. Z łatwością możesz je znaleźć w zamojskich marketach! Na zdjęciach poniżej przykłady mokrej karmy i przysmaków z dużą zawartością mięsa – wszystkie dostępne w zamojskich popularnych marketach spożywczych.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz