Jakie zwierzęta są w schronisku?

To często zadawane pytanie. Postanowiliśmy zatem odpowiedzieć na nie tym wpisem. Schronisko jest przystosowane do opieki nad kotami i psami. Oczywiście zdarzają się sytuacje wyjątkowe, nie opisane tutaj, ale są one przypadkami bardzo rzadkimi.

Skąd się biorą czworonogi w tej placówce?

W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu przebywają koty i psy, które zostały:

  • odłowione jako bezdomne (np. wałęsające się po ulicach miast i wsi);
  • oddane do schroniska przez ich prawnych opiekunów;
  • porzucone w okolicach schroniska i same przyszły do schroniska (tak, zdarzają się takie sytuacje i to wcale nie rzadko).

W jakim wieku są zwierzaki mieszkające w schronisku?

Do zamojskiego schroniska rzadko trafiają młode szczenięta i kocięta. Jeśli się tak zdarzy, zazwyczaj bardzo szybko znajdują nowe domy.

Najwięcej czworonogów czekających na nowe domy to dorosłe zwierzęta, w wieku kilku lat. Jest też niestety sporo staruszków, które cieszą się zwykle najmniejszym zainteresowaniem osób adoptujących.

Czy znana jest przeszłość zwierząt przebywających w schronisku?

Zazwyczaj schronisko nie zna przeszłości swoich podopiecznych. I z tym się trzeba liczyć, decydując się na zwierzaka ze schroniska. Większość bezdomnych czworonogów, to zwierzęta znalezione na ulicach. Nie wiadomo, czy zostały z jakiegoś powodu porzucone, czy uciekły i zgubiły drogę do domu.

Te bezdomniaki, które zostały oddane przez swoich opiekunów, to tak naprawdę pojedyncze jednostki. Przyczyny oddania zwierząt do schroniska są często zmyślone, tak samo jak ich cechy charakteru i warunki w jakich mieszkały.

Podsumowując to co wiemy o zwierzakach szukających domu, to najczęściej jedynie ocena ich zachowania w warunkach schroniskowych, które są dla zwierząt bardzo trudne i bardzo wpływają na ich reakcje (lub brak reakcji, na przykład na koty!). Po zabraniu do nowego domu tak kot, jak i pies mogą zachowywać się zupełnie inaczej (zarówno gorzej jak i lepiej!). Warto o tym pamiętać!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz